Büyük SAKIZ (CHIOS) TURU (Bayram Özel)

BÜYÜK SAKIZ (CHIOS) TURU

Konaklama : 2 GECE DIANA veya 4* CHANDRIS HOTEL’DE KONAKLAMA

Tur Süresi : 2 Gece 3 Gün

Hareket Tarihleri :

Hareket Noktaları : Tur programından inceleyebilirsiniz.

Ulaşım Şekli : Lüks Ulaşım İmkanı...

Ayrıntılı bilgi için 0232 404 42 82 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Kişi Başı : 199 € 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Tur Programı - Detayları

Büyük SAKIZ (CHIOS) TURU

 


09 - 11 Temmuz (3 Gün - 2 Gece)

 

 - Kuzey Sakız, Batı Sakız ve Güney Sakız Turları Dahil - 


Sakız Kalesi | Vunaku Meydanı | Mecidiye Cami | Melek Ahmet Paşa Sebili

Avgonima | Nea Moni | Anavatos | Vrontados | Daskalopetra | Kardamyla | Marmaro

Langada | Lithi | Vessa | Armolia | Pirgi | Mesta | Mavra Volia | Emporios | Agios Isidoros Sahili

 

EKSTRA TUR YOK!

3 GÜN BOYUNCA DOLU DOLU BİR GEZİ!

 

< KIYIDA KÖŞEDE DEĞİL KENTİN TAM KALBİNDE KONAKLAMA İMKANI! >


...

 

I.GÜN /

SAKIZ MERKEZ ve BATI SAKIZ TURU: VRONTADOS – YEL DEĞİRMENLERİ –  NEA MONI MANASTIRI – AVGONIMA – ANAVATOS – LITHI - VESSA

Sabah 06.30’da Egepark, 06.40’da Bostanlı İskelesi, 06.50’de Karşıyaka İskelesi, 07.00’de Alsancak Gar FMA TRAVEL Ofisi Önü, 07.10’da Sabancı Kültür Merkezi, 07.20’de Göztepe İskelesi önü, 07.30’da Üçkuyular Shell ve 09.00’da Çeşme Gümrük’te buluştuktan sonra komşu ülkenin en güzel adalarından biri olan Sakız ( Chios )’a gitmek için yola çıkıyoruz. Çeşme deniz gümrüğünde pasaport kontrollerimizi yaptırdıktan sonra yaklaşık 45 dakikalık keyifli deniz yolculuğumuza başlıyoruz. Sakız’a ulaştığımızda bizleri bekleyen otobüsümüzle Yunanistan’ın en bakımlı ve zengin adası Sakız’ı keşfetmek için yola koyuluyoruz. İlk durağımız Ada’nın kalbinde yer alan Sakız Kalesi oluyor. Bir zamanların Venedik ve de Osmanlı dönemi izlerini taşıyan kale ve kale içi yerleşimini rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Kale gezintisinin ardından 19.yy.da Sakız Adası’nı ziyaret eden Sultan Abdülmecid’in emri ile inşa edilen Sakız’ın günümüze kalmış en sağlam camisi olan Mecidiye Camisi’ne doğru gezimize devam ediyoruz. Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı ( Platia Plastira ), Halk Bahçesi ( Dimotikos Kipos), Sakız’ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi ve Vunaku Meydanı’nın etrafında sıralanmış Sakız Valiliği, Homerion ( Homeros Kültür Merkezi ) ve Aya Iakovos Kilisesi gibi yapıları panoramik olarak görüyoruz.  Daha sonra Tarihi Yel Değirmenleri'ne gidiyor ve Sakız'ın simgesi değirmenleri fotoğraflıyoruz. Roket Savaşları'nın yapıldığı Vrondatos’u gördükten sonra adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü’ne doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Bu keyifli yolculuk esnasında Karies Köyü yakınlarında verdiğimiz kısa mola esnasında adayı kuşbakışı izleme ve fotoğraflama şansı yakalıyoruz. Yolculuğumuz esnasında Sakız'ın en önemli tarihi mirası ve adanın en eski manastırlarından Nea Moni Manastırı'nı panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra bir zamanların en ilginç köyü olan Anavatos'u manzaralı bir yerden izliyor ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Biriktirdiğimiz anı fotoğraflarımızın ardından öğle yemeğimizi, kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima'da alıyor ve köy tavernasında adanın şahane lezzetlerinin ve şarabının tadına bakıyoruz. Yemeğin ardından Avgonima’nın keyifli sokaklarında gezintiye çıkıyor ve köyü yakından tanıma şansı yakalıyoruz. Daha sonra Lithi’ye doğru gezimize devam ediyoruz. Lithi Köyü’nde yaptığımız kısa turun ardından Lithi Sahili’ne gidiyor ve Lithi’nin tertemiz sularında serinleyerek doyasıya yüzüyoruz. Lithi’de geçirdiğimiz keyifli anların ardından şirin bir köye, Vessa’ya doğru ilerliyoruz. Vessa’nın gizemli sokaklarında geziyor ve bu güzel köyde yorgunluk kahvemizi içiyoruz. Vessa’da geçirdiğimiz keyifli anların ardından otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde arzu eden konuklarımızla Taverna Eğlencesi'ne katılıyor, limitsiz içki ve Yunan müziği eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.


II. GÜN /

GÜNEY SAKIZ TURU: ARMOLIA – PIRGI – MESTA – EMPORIOS – MAVRA VOLIA

Sabah otelimizde aldığımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria (damla sakızı köyleri ) ve Notia horia ( güney köyleri ) görmek için Güney Sakız Turumuza başlıyoruz. Bu keyifli günde ilk olarak çömlek yapımı, seramikleri ve kalesi ile ünlü Armolia’ya gidiyoruz. Armolia’da hem adaya özgü alışverişlerimizi yapıyor hem de ünlü Sakız Ağaçları’nı yakından görme şansı yakalıyoruz. Daha sonra “kysista“ adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Pirgi’de adanın en eski kiliselerinden (15.yy) Agioi Apostoli ( Kutsal Havariler ) Kilisesi’ni yakından tanıyoruz. Kilise açık ise rehberimizden kilisenin benzersiz freskoları hakkında değerli bilgiler alıyoruz. Daha sonra ünlü Xysta’lar ile bezeli Pirgi meydanındaki en görkemli yapılardan Koimisis Theotokou Kilisesi’ni de fotoğraflıyoruz ve öğle yemeğimizi otantik bir tavernada almak için dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile ünlü Mesta’ya doğru devam ediyoruz. Mesta’da birbirinden güzel Sakız lezzetlerini tattıktan sonra labirent şehri rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Daha sonra adanın bir dönem en önemli liman yerleşimi olan Emporios’a doru gezimizi sürdürüyoruz. Emporios’da verdiğimiz frape molası esnasında, eski çağlarda deniz altındaki bir volkanın patlaması sonucu oluşan Mavra Volia’yı görüyor ve simsiyah taşları ile adeta büyüleniyoruz. Bu derin ve lacivert renkli sularda yüzmek isteyenler için küçük bir yüzme molası veriyoruz. Keyifle geçen bir günün ardından akşam saatlerinde otelimize dönüyor ve dinleniyoruz. 

 

III. GÜN /

KUZEY SAKIZ TURU ( DASKALOPETRA - KARDAMYLA – MARMARO – LANGADA – AGIOS ISIDOROS SAHİLİ )  

Otelimizde aldığımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından tüm gün gerçekleştireceğimiz, deniz ve balık keyfi yapacağımız Kuzey Sakız Turu’na çıkıyoruz. Gezimizde ilk olarak Homeros’un bir zamanlar üzerinde ders verdiğine inanılan Daskalopetra’yı fotoğraflıyoruz. Daha sonra Ada’nın en güzel sayfiyesine sahip Kardamyla ve Marmaro’ya doğru gezimizi sürdürüyoruz. Burada verdiğimiz gezinti ve yüzme molasının ardından Ada’nın balık lokantaları ile ünlü dalyan köyü olan Langada’ya varıyoruz. Burada deniz mahsüllerinden oluşan leziz bir öğle yemeği alıyoruz. Yemeğimizin ardından plajları ve muhteşem denizi ile ünlü Agia Isidoros Sahili'ne gidiyor ve tertemiz sularda doyasıya yüzme keyfi yapıyoruz. Bu esnada isteyen misafirlerimiz de Agios Isidoros Şapeli’ne giderek anı fotoğraflarını çekebilirler. Daha sonra, keyifle ve dolu dolu geçen üç günün ardından tüm bu güzelliklere veda ederek gemimizde yerlerimizi alıyor ve Çeşme’ye doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra İzmir’e doğru özel aracımızla yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz.


* Turlarımızda, kişi sayısına bağlı olarak 17, 29, 31, 46 ve 54 kişilik araçlar kullanılmaktadır... *


* Yunanistan ve başka ülkelerde limanlarda veya otellerde talep edilen turist ziyaretçi vergileri konuklar tarafından ödenir! *

 

 

       

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

< SAKIZ’DA 2 GECE DIANA veya 4* CHANDRIS HOTEL’DE

   ODA KAHVALTI KONAKLAMA

< ÇEŞME - SAKIZ - ÇEŞME FERİBOT ULAŞIMI

< SAKIZ MERKEZ TURU

< GÜNEY SAKIZ TURU

< KUZEY SAKIZ TURU

< BATI SAKIZ TURU


FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

< MÜZE ve ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

< ÖĞLE VE AKŞAM YEMEKLERİ

< YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI 

< OTEL VERGİSİ

< VİZE ÜCRETİ ( Yeşil pasaport ve Schengen vizesi olmayanlar için )

< 65 YAŞ ÜSTÜ KONUKLARDAN SİGORTA HİZMETİNDE

   SUR - PRIM ÜCRETİ ALINACAKTIR

< İZMİR – ÇEŞME – İZMİR OTOBÜS ULAŞIMI

< YUNAN TAVERNASI’NDA LİMİTSİZ İÇKİLİ - CANLI MÜZİKLİ

  SAKIZ ÖZEL MENÜSÜ (35 EURO)

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

06.30’da Mavişehir Egepark

06.40’da Bostanlı İskelesi

06.50’de Karşıyaka Anıt

07.00'de Alsancak Gar FMA Travel Ofisi

07.10'da Sabancı Kültür Merkezi önü

07.20'de Göztepe İskelesi

07.30’de Üçkuyular Shell

08.30’da Çeşme Gümrük

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında Detaylı Bilgi