OXI’DEN CUMHURİYET’E

SAKIZ ADASI'NA RÜYA GİBİ YOLCULUK...

Konaklama : 4* CHANDRIS HOTEL’DE veya DIANA HOTEL'DE 1 GECE OK. KONAKLAMA

Tur Süresi : 1 Gece 2 Gün

Hareket Tarihleri :

Hareket Noktaları : Tur programından inceleyebilirsiniz.

Ulaşım Şekli : Lüks Ulaşım İmkanı...

Ayrıntılı bilgi için 0232 404 42 82 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Kişi Başı : 79 € 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Tur Programı - Detayları

''Sakız Adası'na Rüya Gibi Bir Yolculuk’'

 

 * * * OXI'DEN CUMHURİYET'E * * *

 

 

28 - 29 Ekim (2 Gün - 1 Gece)

 

 

Sanat Tarihçisi ve Ülkesel Rehber 'Fatih M. AYGÜNEŞ' Rehberliğinde...

 

 

'4* CHANDRIS HOTEL veya DIANA HOTEL'DE KENT MERKEZİNDE KONAKLAMA FARKI ile'

 

 

1.GÜN ( 28 EKİM PAZARTESİ )

MERKEZ ve BATI SAKIZ TURU: SAKIZ KALESİ - VUNAKU MEYDANI – NEA MONI MANASTIRI – AVGONIMA – ANAVATOS

Sabah 06.30’da Egepark, 06.40’da Bostanlı İskelesi, 06.50’de Karşıyaka İskelesi,07.00`de Lozan Atatürk Lisesi, 07.10`da Sabancı kültür Merkezi önü, 07.20`de Göztepe İskelesi, 07.30’de Üçkuyular OPET ve 08.30’da Çeşme Gümrük’te buluştuktan sonra komşu ülkenin en güzel adalarından biri olan Sakız ( Chios )’a gitmek için yola çıkıyoruz. Çeşme deniz gümrüğünde pasaport kontrollerimizi yaptırdıktan sonra yaklaşık 45 dakikalık keyifli deniz yolculuğumuza başlıyoruz. 

Sakız’a ulaştığımızda ilk olarak, Sakızın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı’na doğru yola çıkıyoruz. Meydanda adını Yunanca “Hayır” kelimesinden alan ve Yunanistan’ın İtalyan işgaline “Hayır” deyişinin kutlandığı “Oxi Bayramı” etkinliklerini izliyoruz. Daha sonra Ada’nın kalbinde yer alan Sakız Kalesi’ne gidiyoruz. Bir zamanların Venedik ve de Osmanlı dönemi izlerini taşıyan kale ve kale içi yerleşimini rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Kale gezintisinin ardından 19.yy.da Sakız Adası’nı ziyaret eden Sultan Abdülmecid’in emri ile inşa edilen Sakız’ın günümüze kalmış en sağlam camisi olan Mecidiye Camisi’ne doğru gezimize devam ediyoruz. Sakız’ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi ve Vunaku Meydanı’nın etrafında sıralanmış Sakız Valiliği, Homerion ( Homeros Kültür Merkezi ) ve Aya Iakovos Kilisesi gibi yapıları yakından tanıdıktan sonra arzu eden konuklarımızla Sakız’ın kuzeyi ve batısına doğru yolculuğumuza başlıyoruz. İlk olarak öğle yemeğimizi kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima’da alıyor ve köy tavernasında adanın şahane oğlak tandırı ve horoz kebabı ile şarabının tadına bakıyoruz. Yemeğin ardından bir zamanların en ilginç köyü olan Anavatos’u panoramik olarak izliyor ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Gün sonunda Sakız’ın en önemli tarihi mirası Nea Moni Manastırı’na giderek 11. yy yapısının eşsiz freskoları ve mermer mozaiklerini yakından tanıyoruz. Gün sonunda otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde arzu eden konuklarımızla Taverna Eğlencesi’ne katılıyor, limitsiz içki ve Türk - Yunan şarkıları eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz. Saatler 24.00’ü geçip yeni günü gösterirken Yunan dostlarımızla birlikte 28 Ekim Oxi Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı birlikte kutluyoruz.

 

2.GÜN ( 29 EKİM SALI )

GÜNEY SAKIZ TURU: ARMOLIA – PIRGI – MESTA – PAŞA LİMANI

Sabah otelde kahvaltımızı aldıktan sonra Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria (damla sakızı köyleri ) ve Notia horia ( güney köyleri ) görmek ve öğle yemeğimizi almak için Güney Sakız Turumuza başlıyoruz. Bu keyifli günde çömlek yapımı ve kalesi ile ünlü Armolia, “ksista“adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi, dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile Mesta gibi ortaçağ köylerini geziyoruz. Ada’nın doğal ve mimari birçok zenginliğine ev sahipliği yapan Güney Sakız Köyleri gezisinin ardından Paşa Limanı’na giderek güzel bir restoranda Sakız denizinin lezzetli ve taptaze ürünlerinin tadına bakma şansı yakalıyoruz. Daha sonra Yunanistan ve Sakız Adası’na veda ederek gemimizde yerlerimizi alıyor ve Çeşme’ye doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra İzmir’e doğru özel aracımızla yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz.

 

 

 

 

28 – 29 EKİM 2016 ( 2 GÜN – 1 GECE )

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

< SAKIZ’DA 4* CHANDRIS HOTEL’DE 1 GECE OK. KONAKLAMA

< GÜNEY SAKIZ TURU (MESTA - PİRGİ - ARMOLIA)

< ÇEŞME – SAKIZ – ÇEŞME FERİBOT ULAŞIMI

< SAKIZ KENT TURU

< 28 EKİM OXI BAYRAMI ve 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

  TÜRK - YUNAN KARDEŞLİK BALOSU

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

< ÖĞLE YEMEKLERİ

< MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

< YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI ( 50 TL )

< 65 YAŞ ÜSTÜ KONUKLARDAN 10 EURO SUR-PRIM ALINACAKTIR. 

 

  SAKIZ KÜLTUR ve EĞLENCE PAKETİ

< YUNAN TAVERNASI’NDA CANLI MÜZİKLİ, LİMİTSİZ İÇKİLİ AKŞAM YEMEĞİ ( 35 EURO )

< KUZEY ve BATI SAKIZ TURU ( AVGONIMA – ANAVATOS - NEA MONI ) ( 35 EURO )

< İZMİR – ÇEŞME – İZMİR OTOBÜS ULAŞIMI ( 20 EURO )

 

90 EURO EDERİNDEKİ SAKIZ KÜLTÜR VE EĞLENCE PAKETİ ACENTEDE SATIN ALINIRSA 90 EURO YERİNE SADECE 51 EURO ÖDENECEKTİR.

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

06.30’da Mavişehir Egepark

06.40’da Bostanlı İskelesi

06.50’de Karşıyaka İskelesi

07.00'de Lozan Atatürk Lisesi

07.10'da Sabancı Kültür Merkezi önü

07.20'de Göztepe İskelesi

07.30’de Üçkuyular OPET

08.30’da Çeşme Gümrük

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında Detaylı Bilgi